درب سکشنال اتوماتیک

امروزه با طراحی و ساخت معماری های متنوع، پیاده سازی دربهای اتوماتیک میتواند کاملا متناسب با ساختمان انجام شود و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد. حتی در ورودیهایی که ارتفاع کمی دارند، میتوان از درب سکشنال اتوماتیک بهره برد و از این طریق سهولت در رفت و آمد را فراهم کرد.

V
I
E
W
A
R
T
I
C
L
E

درب سکشنال اتوماتیک، درب اتوماتیک مدرن برای فضای ورودی

در بعضی مکانها که عرض و ارتفاع ورودی با محدودیت مواجه است، استفاده از حداکثر فضا در انتخاب نوع درب ورودی اولویت اول محسوب میشود. ممکن است تصور شود که در چنین مکانهایی پیادهسازی دربهای اتوماتیک امکانپذیر نخواهد بود اما امروزه با وجود طراحیهای متنوعی که برای دربهای اتوماتیک ارائه شده است، میتوان با اطمینان گفت که هیچ محدودیتی در پیادهسازی و استفاده از دربهای اتوماتیک وجود ندارد. از این رو در ادامه به معرفی درب سکشنال اتوماتیک پرداخته شده است که یکی از مدرنترین انواع درب اتوماتیک محسوب میگردد.

 • درب سکشنال اتوماتیک، درب اتوماتیک مدرن برای فضای ورودی

  در بعضی مکانها که عرض و ارتفاع ورودی با محدودیت مواجه است، استفاده از حداکثر فضا در انتخاب نوع درب ورودی اولویت اول محسوب میشود. ممکن است تصور شود که در چنین مکانهایی پیادهسازی دربهای اتوماتیک امکانپذیر نخواهد بود اما امروزه با وجود طراحیهای متنوعی که برای دربهای اتوماتیک ارائه شده است، میتوان با اطمینان گفت که هیچ محدودیتی در پیادهسازی و استفاده از دربهای اتوماتیک وجود ندارد. از این رو در ادامه به معرفی درب سکشنال اتوماتیک پرداخته شده است که یکی از مدرنترین انواع درب اتوماتیک محسوب میگردد.

  امروزه با طراحی و ساخت معماری های متنوع، پیاده سازی دربهای اتوماتیک میتواند کاملا متناسب با معماری و رنگ نمای ساختمان انجام شود و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد. حتی در ورودیهایی که ارتفاع کمی دارند، میتوان از درب سکشنال اتوماتیک بهره برد و از این طریق سهولت در رفت و آمد را فراهم کرد.

  درب سکشنال اتوماتیک

  درب سکشنال اتوماتیک که به آن درب زیر سقفی هم گفته میشود، یکی از انواع درب اتوماتیک است که به علت مکانیزم عملکردی که دارد، در مکانهایی که امکان پیاده سازی سایر انواع درب اتوماتیک وجود ندارد، مورد استفاده قرار میگیرد.

  عملکرد این نوع درب اتوماتیک به این صورت میباشد که درب اتوماتیک از چندین سکشن تشکیل شده است که هنگام باز شدن درب اتوماتیک، از طریق نیروی موتور به سمت بالا کشیده میشود و در موازات سقف قرار میگیرد. جنس پنل های درب سکشنال اتوماتیک معمولا از فولاد گالوانیزه است و ارتفاع هر سکشن، 48سانتی متر در نظر گرفته می شود. ضخامت هر پنل 6/4 سانتی متر است که با توجه به جنس آن، امنیت بالایی را فراهم می نماید.


  @image


  ساختار درب سکشنال اتوماتیک به صورتی است که برای مکانهایی با تردد بالا بسیار مناسب است. همچنین تنوع زیاد در طرح و رنگ موجب شده است تا این نوع درب اتوماتیک با معماریها و نماهای مختلف کاملا سازگار باشد.

  رنگی که برای درب سکشنال اتوماتیک به کار می رود، رنگ الکترواستاتیک است که در برابر خط و خش ناشی از عبور و مرور، مقاوم است.

  درب اتوماتیک سکشنال موارد کاربردی متنوعی دارد؛ از ساختمانهای مسکونی گرفته تا ساختمانهای مربوط به آتش نشانی و یا ساختمانهای صنعتی، میتوان از نصب درب سکشنال اتوماتیک بهره برد.

  درب سکشنال اتوماتیک در ساختمانهای مسکونی معمولا برای ورودی پارکینگ هایی که ارتفاع ورودی آنها کم میباشد، نصب و پیاده سازی می شوند. همچنین در ساختمانهای صنعتی و یا ساختمانهای مربوط به آتشنشانی، که سرعت باز و بستن شدن درب اتوماتیک از اهمیت بالایی برخوردار است، درب سکشنال اتوماتیک کارایی بسیار خوبی را ارائه میدهد.

  درب سکشنال اتوماتیک، مدرنترین نوع دربهای اتوماتیک

  به منظور بهره بردن از مزایای به کار گرفتن دربهای اتوماتیک در مکانهایی که محدودیت ارتفاع ورودی منجر به ناکارآمد بودن نصب و پیادهسازی این نوع دربها میگردد، ارائه ایدهای خلاقانه باعث طراحی و ساخت مدرنترین نوع دربهای اتوماتیک شد که در اصطلاح با نام درب سکشنال اتوماتیک شناخته میشوند.

  در طراحی درب سکشنال اتوماتیک از فضاهایی که قبلا در هنگام باز و بسته شدن درب اتوماتیک نادیده گرفته میشد، بهره گرفته شده است تا از این طریق محدودیت ارتفاع برای نصب درب اتوماتیک مرتفع گردد. به عبارت دیگر، درب سکشنال اتوماتیک به گونهای طراحی و ساخته شده است که هنگام باز شدن، به موازات سقف قرار میگیرد و از این طریق به بهترین وجه ممکن از فضا استفاده می نماید.

  درب سکشنال اتوماتیک چگونه طراحی شده است؟

  درب سکشنال اتوماتیک از چندین تکه یا در اصطلاح پنل تشکیل شده است. پنلهای درب سکشنال اتوماتیک که به وسیله لولاهای فلزی به یکدیگر متصل هستند، از طریق نیروی موتور به صورت عمودی بالا رفته و در موازات با سقف قرار میگیرند و از این طریق امکان عبور و مرور را فراهم میآورند.

  ساختار پنلهای درب سکشنال اتوماتیک به گونهای است که پیادهسازی این طرح خلاقانه را میسر مینماید. در واقع، پنلهای درب سکشنال اتوماتیک از جنس ورق فولادی دوجداره است که فضای بین دو ورق فولادی دوجداره به وسیله فوم پلی اورتان فشرده، پر شده است. به منظور اینکه درب سکشنال اتوماتیک بتواند به خوبی با نمای ساختمان هماهنگ گردد، سطح ورق فولادی دوجداره با رنگ الکترواستاتیک پوشش داده میشود.

  نحوه طراحی این نوع درب اتوماتیک باعث شده است تا درب سکشنال اتوماتیک از لحاظ ایمنی در سطح بالایی قرار گیرد و همچنین در شرایط آب و هوایی متفاوت از کارایی خوبی برخوردار باشد.

  همانطور که اشاره شد، درب سکشنال اتوماتیک هنگام باز و بسته شدن، دارای حرکت عمودی است. این موضوع باعث میشود تا فشار زیادی به موتور وارد شود و میزان تردد در طول شبانه روز با محدودیت مواجه شود. به همین دلیل به منظور کاهش فشار بر روی موتور و فراهمکردن امکان تردد نامحدود، از فنرهای بالانس بهره گرفته میشود. از این طریق، با پیادهسازی درب سکشنال اتوماتیک امکان تردد نامحدود را فراهم میکند و هیچ گونه محدودیتی در تعداد رفت و آمد وجود نخواهد داشت.

  پیادهسازی درب سکشنال اتوماتیک با توجه به ابعاد فضای ورودی

  یکی از معیارهای مهم در انتخاب درب اتوماتیک، ابعاد فضای ورودی مورد نظر میباشد. بر این اساس، عرض و ارتفاع ورودی بر روی نحوه پیادهسازی درب سکشنال اتوماتیک متناسب با نیاز کاربران، تاثیرگذار خواهد بود.

  در مکانهایی که عرض ورودی به حداکثر تا 3048 میلیمتر میرسد، به صورت استاندارد از مکانیزم Z جهت پیادهسازی درب سکشنال اتوماتیک استفاده میشود. در این مکانیزم، میزان فاصله مورد نیاز تا سقف (ارتفاع ورودی) فقط 115 میلیمتر است و همچنین فاصلهی مورد نیاز از هر طرف (عرض ورودی) 90 میلیمتر خواهد بود.

  در صورتیکه عرض فضای ورودی بیش از 3048 میلیمتر باشد، به منظور پیادهسازی درب سکشنال اتوماتیک، از مکانیزم N بهره گرفته میشود. در این مکانیزم، فاصله مورد نیاز تا سقف 210 میلیمتر و فاصله مورد نیاز از دو طرف، 90 میلیمتر است.

  مکانیزم L مکانیزمی است که در فضاهای ورودی بزرگتر مورد استفاده قرار میگیرد و از درب سکشنال اتوماتیک سنگینتری بهره گرفته میشود. این مکانیزم زمانی پیاده سازی خواهد شد که عرض فضای ورودی نسبت به دو مکانیزم قبلی بیشتر است. در این مکانیزم، ارتفاع فضای ورودی فقط 115 میلیمتر خواهد بود و در صورت بیشتر بودن ارتفاع، لازم است تا درب سکشنال اتوماتیک به صورت سفارشی ساخته شود. همچنین در مکانیزم L، فاصله از دو طرف 90 میلیمتر میباشد.


  @image


  مکانیزم دیگری که میتوان برای پیادهسازی درب سکشنال اتوماتیک در نظر گرفت، مکانیزم H است. این مکانیزم برای زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که برای ورودی مکانهایی که ارتفاع زیادی دارند از جمله کارخانهها، تصمیم به پیادهسازی درب سکشنال اتوماتیک گرفته شود. در این صورت، برای پیادهسازی درب سکشنال اتوماتیک نیاز به لوازم جانبی اضافهتر میباشد. این مکانیزم معمولا به ندرت مورد استفاده قرار میگیرد و هزینه پیادهسازی آن بیشتر است.

  مزایای درب اتوماتیک سکشنال چیست؟

  درب اتوماتیک سکشنال دارای مزایایی است که در ادامه به آن اشاره شده است:

  • برقراری و حفظ امنیت افراد در هنگام باز و بسته شدن درب اتوماتیک

  • حفظ امنیت در مقابل ورود غیرمجاز افراد

  • طول عمر بالا در شرایط آب و هوایی مختلف

  • تنوع زیاد در طرحبندی و رنگبندی

  • عدم تولید آلودگی صوتی در هنگام باز و بستهشدن درب اتوماتیک

  • سرعت عملکرد بالا و امکان تردد نامحدود

  • دارای سیستم خلاص کن دستی بسیار ساده