درب اتوماتیک لولایی

درب اتوماتیک لولایی توسط جک هایی که دارد باز و بسته می شود و فضایی کافی و اندازه را برای عبور افراد و وسایل نقلیه ایجاد می کند. درب اتوماتیک لولایی به گونه ای طراحی شده است که دو لنگه در هم باید در کنار یکدیگر نصب شوند. این نوع درب دو لنگه بیشترین کاربرد و متقاضی را دارد.

V
I
E
W
A
R
T
I
C
L
E

درب اتوماتیک لولایی

 • درب اتوماتیک لولایی

  یکی از انواع ابزار صنعتی که بسیار در صنعت ساختمان کارایی دارد و روز به روز در حال گسترش است، درب اتوماتیک لولایی است. درب اتوماتیک لولایی روز به روز در سراسر جهان در حال توسعه است و ایران نیز از این قاعده مستثنا نبوده و همواره در همه زمینه‌ها در تلاش است که گوی سبقت را از جهان برباید. بنابراین استفاده از انواع این درب‌ها نیز در ایران بیش از پیش ارتقا یافته است.

  این درب دارای سیستم جالب توجهی است. در این سیستم‌ها ابزاری تعبیه شده است که هدف این ابزارها افزایش رفاه و راحتی کاربران و بررسی و کنترل آمد و شد ها در ساختمان است. همان طور که می‌دانیم در ساختمان‌های بزرگ ، کنترل آمد و شد بسیار حائز اهمیت است. بنابراین مدیران ساختمان‌هایی که در پی افزایش درصد امنیت برای ساکنین مجتمع خود هستند ، می‌بایست در مورد استفاده از درب اتوماتیک لولایی بیشتر فکر کنند.

  درب اتوماتیک لولایی را می‌توان هم برای درب‌های پارکینگ و هم برای درب‌های مربوط به ورودی ساختمان، به کار برد . همچنین این گونه درب‌ها دارای امکاناتی است که برای افراد ویلچر نشین نیز بسیار مناسب بوده و باعث می‌شود که افراد معلول و ویلچر نشین، از حالت سکون و خانه‌نشینی خارج شوند و به راحتی بتوانند از خانه بیرون روند و روحیه خود را تغییر دهند.

  این درب توسط جک‌هایی که دارد باز و بسته می‌شود و فضایی کافی و اندازه را برای عبور افراد و وسایل نقلیه ایجاد می‌کند و به گونه‌ای طراحی شده است که دو لنگه در هم باید در کنار یکدیگر نصب شوند. این مدل، بیشترین کاربرد و متقاضی را دارد به طوری که 80 درصد مردم، درب اتوماتیک دو لنگه را سفارش می‌دهند.

  @image

  درب اتوماتیک لولایی انواع متفاوتی دارند که در مکان‌های متفاوت می‌توان از انواع مختلف آن‌ها، بسته به کاربرد استفاده نمود. مثلاً درب‌های پارکینگ یا درب‌های ورودی ساختمان و درب‌های ورودی بانک، همه و همه از انواع متفاوتی از این گونه درب‌ها استفاده می‌نماید و نمی‌توان از یک نوع درب اتوماتیک لولایی برای همه این کاربردها استفاده کرد.

  کارایی:

  درب اتوماتیک لولایی در صنعت بسیار کارایی دارد. به عنوان مثال می‌توان در نظر گرفت که یکی از کاربردهای بسیار مهم این گونه درب‌ها در مناطقی است که نیاز به امنیت هرچه بیشتر وجود دارد. مثلاً ساختمان‌هایی که از نظر نظامی بسیار ارزشمند هستند، نیروگاه‌های انرژی اتمی و یا هر نوع نیروگاهی و یا کلاً مکان‌هایی که امنیت برای آن‌ها حرف اول را می‌زنند. در این ساختمان‌ها ، طراحان و سرمایه‌گذاران ساختمانی می‌بایست اولین گزینه‌ای که به ذهنشان می‌رسد استفاده و تعبیه درب اتوماتیک لولایی باشد. چون از نظر امنیت حرف اول را در میان دیگر درب‌های موجود در بازار می‌زنند.

  از جمله دیگر کارایی‌های آن می‌توان به نقش آن‌ها در فرایندهای صنعتی اشاره نمود. از جمله فرایندهای صنعتی، کارخانه‌ها، سوله‌ها و انبارها ، انواع مناطق آزمایشگاهی و مناطقی از این دست هستند. به منظور افزایش بهره‌وری و پیشگیری از تلف شدن منابع انرژی ، پیشنهاد همگان بر این است که در کارخانجات و سوله‌های صنعتی و همین طور در پالایشگاه‌های سوخت و نیروگاه‌ها و همین طور هر جایی که از وسایل نقلیه بزرگ و غول‌پیکر استفاده می‌شود، درب‌های اتوماتیک لولایی به کار برده شود. همچنین می‌توان به کاربرد آن در ساختمان‌های مسکونی، ساختمان‌های تجاری و البته بانک‌ها نیز اشاره نمود.

  به منظور افزایش رفاه کاربران، طراحان داخلی صنعت ساختمان، به کاربران پیشنهاد می‌دهند که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همین طور در هتل‌ها و مهمان‌پذیرها و یا شهربازی‌ها و کلاً هر گونه اماکن تفریحی و سیاحتی، از درب اتوماتیک لولایی استفاده شود.


  @image


  این دربها جذابیت ظاهری منحصر به فردی دارند که در صورتی که در اماکن تجاری و یا تفریحی و سیاحتی از این گونه درب‌ها استفاده شود، باعث جلب توجه هرچه بیشتر مشتریان به آن اماکن شده و صد در صد در افزایش و بهبود روند بازاریابی و مشتری مداری نقش بسزایی دارد. به همین ترتیب می‌توان خاطر نشان کرد که هوشمند بودن درب اتوماتیک لولایی، باعث می‌شود که در مصرف بهینه انرژی بسیار مثمر ثمر باشد و مانع نفوذ هوای داخل ساختمان به خارج ساختمان شود. همین طور کاربرد درب اتوماتیک لولایی در خصوص مصرف بهینه انرژی فقط منحصر به فصل سرما نیست و در فصل گرما نیز از اتلاف انرژی تا حد قابل توجهی جلوگیری به عمل می‌آورد و عملکرد آن به گونه‌ای است که اجازه عبور هوای سرد و تهویه شده توسط کولرها و اسپیلت های موجود در فروشگاه‌ها را به بیرون از ساختمان نمی‌دهد.


  اجزای تشکیل دهنده درب اتوماتیک لولایی

  همانطورکه گفته شد، این درب کاربرد متفاوتی دارند و بسته به انواع کاربردهای آن از اجزای متفاوتی نیز ساخته شده اند. از جمله اجزای متفاوت این گونه درب‌ها می‌توان به تابلوی فرمان و یا مولد درب‌های خودکار فلاشرها و چشم‌های الکترونیک و انواع قفل‌ها اعم از قفل برقی و یا قفل مکانیکی مخصوص این درب اشاره نمود. همین طور نمی‌بایست نقش ریموت کنترل را نادیده گرفت. چون عملکرد بسیار مهمی در کاربرد و استفاده از آن به صورت مشتری پسندانه دارد.


  @image


  این دربها معمولاً با استفاده از جک کار می‌کند و باز و بسته می‌شود و می‌توانند یک لنگه یا دو لنگه داشته باشند. از انواع متفاوت آن، درب اتوماتیک لولایی با دو لنگه ، کاربرد بیشتری دارد. به صورت معمول حدود 90 درصد از این نوع درب‌ها، با دو لنگه کار می‌کنند. این گونه از درب‌ها را می‌توان بیشتر برای پارکینگ‌ها استفاده نمود.

  دسته بندی دیگری نیز می‌توان برای آن در نظر گرفت: رو کار و تو کار. همان طور که گفته شد در درب اتوماتیک لولایی از جک استفاده می‌شود و این جک‌ها از نوع الکترومکانیکی و یا از نوع جک‌های هیدرولیکی می‌توانند باشند.


  @image


  ویژگی‌ها و مزایای درب اتوماتیک لولایی :

  بیشترین استفاده‌ای که از درب اتوماتیک لولایی می‌شود در ساختمان‌ها برای درب پارکینگ می‌باشد. انتخاب این دسته از درب‌ها بهترین انتخابی است که هرکسی می‌تواند داشته باشد. چرا که زمانی که سرمای زمستان و یا گرمای تابستان راننده را خسته می‌کند و توان بیرون آمدن از ماشین را ندارد می‌تواند فقط با فشردن دکمه کنترل درب را باز و بسته کند.

  یکی دیگر از مزیت‌های این درب برای افراد، صرفه‌جویی در زمان می‌باشد که دیگر به باز و بسته نمودن درب نمی‌گذرد و سریعاً به محل کار خود می‌روند .از جمله مهمترین مزایایی که می‌توانیم برای درب اتوماتیک لولایی نام ببریم: راحتی و آسایش برای افراد به خصوص افراد ناتوان و سالمند، حرکتی بی صدا و سریع و روان، مناسب برای فضاهایی که محدودیت عرض دارند، قابلیت نصب آنها بر روی هرگونه درب لولایی، تنظیم سرعت باز و بسته شدن آن به میزان تردد افراد و یا فصول سال می‌باشد. درب اتوماتیک لولایی را با اندازه‌ها و طرح‌های شیک و امروزی، می‌توان بر روی ورودی تمامی ساختمان‌ها، شرکت‌ها و ... نصب نمود. این گونه درب‌ها دو نوع می‌باشند یکی از آنها یک لنگه است که درب به صورت نود درجه باز می‌شود و دیگری دو لنگه می‌باشد که دو لنگه درب به صورت همزمان باز می‌شوند.

  تانیش در
  1398/4/19