راهبند بولارد

راهبند بولارد یکی از تجهیزات کنترل تردد است که امنیت بالایی را در رفت و آمد به مکانهای خاص تامین می نمایند. این راهبند قادر است تا با بالا آمدن از سطح زمین، از ورود افراد و یا اتومبیلها ممانعت نماید. این نوع تجهیزات به خصوص در مکانهایی که امنیت در زمینه ورود افراد و یا اتومبیلها به هر دلیلی بسیار مهم است، کاربرد فراوانی دارد.

V
I
E
W
A
R
T
I
C
L
E

راهبند بولارد را برای حفظ امنیت دست کم نگیرید

ماهیت برخی از فضاهای باز و پرتردد به صورتی است که لازم است تا ایمنی وسایل نقلیه به درستی کنترل گردد. در چنین فضاهایی بهترین راهحلی که میتوان در پیش گرفت، به کار گرفتن راهبند بولارد است. این نوع راهبند اتوماتیک به خوبی از عهده کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه بر میآید و در موارد لزوم مانع عبور وسایل نقلیه غیرمجاز خواهد شد.

 • راهبند بولارد را برای حفظ امنیت دست کم نگیرید

  ماهیت برخی از فضاهای باز و پرتردد به صورتی است که لازم است تا ایمنی وسایل نقلیه به درستی کنترل گردد. در چنین فضاهایی بهترین راهحلی که میتوان در پیش گرفت، به کار گرفتن راهبند بولارد است. این نوع راهبند اتوماتیک به خوبی از عهده کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه بر میآید و در موارد لزوم مانع عبور وسایل نقلیه غیرمجاز خواهد شد.

  راهبند بولارد یکی از تجهیزات کنترل تردد است که امنیت بالایی را در رفت و آمد به مکانهای خاص تامین می نمایند. این راهبند قادر است تا با بالا آمدن از سطح زمین، از ورود افراد و یا اتومبیلها ممانعت نماید. این نوع تجهیزات به خصوص در مکانهایی که امنیت در زمینه ورود افراد و یا اتومبیلها به هر دلیلی بسیار مهم است، کاربرد فراوانی دارد.


  @image


  راهبند بولارد چیست و چگونه عمل میکند؟

  راهبند بولارد توسط دو شرکت به نامهای BFT و FAAC تولید و در بازارهای جهانی عرضه میشوند. این نوع راهبند به منظور کنترل تردد مورد استفاده قرار میگیرد و از یک سیلندر فولادی تشکیل شده است که درون یک پیت قرار گرفته و هر دو بخش این راهبند درون یک فونداسیون و در زیر زمین قرار میگیرند.

  راهبند بولارد این قابلیت را داراست که به تجهیزات مدرنی از جمله سیستم BMS، پلاک خوان، تشخیص چهره و غیره متصل شود و از این طریق حفظ امنیت را به حداکثر برساند. به عبارت دیگر، این امکان وجود دارد تا در مواقع لزوم فرمان لازم برای بستن راه از طریق اپراتور به راهبند بولارد داده شود. در این صورت، راهبند از طریق یک نیروی محرک که میتواند هیدرولیک یا الکترومکانیک باشد، سیلندر از سطح زمین بالا می آورد و از این طریق از رفت و آمد افراد و اتومبیلها به محل مورد نظر جلوگیری میکند.


  @image


  راهبند بولارد در دو نوع ساخته و عرضه میشود. تفاوت این دو نوع راهبند بولارد، در واقع در ضخامت سیلندر و میزان مقاومت آن در برابر ضربه میباشد.

  از نظر ضخامت سیلندر، سیلندر استفاده شده در بعضی از انواع راهبند بولارد از ضخامت بالاتری نسبت به سیلندر به کار رفته در راهبند بولارد معمولی برخوردار است. همچنین میزان مقاومت این نوع راهبند بولارد چندین برابر میزان مقاومت راهبند بولارد معمولی میباشد. به طوریکه این راهبند بولارد توانایی دارد تا یک وسیله نقلیه که با سرعت 50 تا 60 کیلومتر بر ساعت در حرکت است و حداکثر وزن آن به 6800 کیلوگرم می رسد را متوقف نماید. این در حالی است که راهبند بولارد معمولی میتواند یک وسیله نقلیه با وزن تقریبی 1100 کیلوگرم که با سرعت 70 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد را متوقف کند.

  راهبند بولارد چیست؟

  راهبند بولارد یکی از انواع راهبند است که به صورت اتوماتیک قابلیت کنترل عبور و مرور افراد و وسایل نقلیه در مکانهای پرتردد را دارا میباشد.

  راهبند بولارد که با نام راهبند ستونی نیز شناخته میشود، اغلب به منظور برقراری امنیت مورد استفاده قرار میگیرد. به همین دلیل قیمت این نوع راهبند اتوماتیک نسبت به سایر انواع راهبند از قبیل راهبند میلهای، راهبند ستونی و راهبند زنجیری بیشتر است و به ندرت در سطح شهر به چشم میخورد.


  @image


  نحوه عملکرد راهبند بولارد چگونه است؟

  راهبند بولارد از لحاظ ظاهری یک استوانه از جنس فولاد است که در مواقع لزوم به صورت اتوماتیک در راستای قائم حرکت مینماید و از این طریق مانعی برای عبور و مرور وسایل نقلیه فراهم مینماید. حرکت قائم راهبند بولارد از طریق یک جک هیدرولیکی و یا الکترومکانیکی امکانپذیر میشود. همچنین برای اینکه این نوع راهبند اتوماتیک در مواقع معمول، در رفت و آمد وسایل نقلیه اختلالی ایجاد ننماید، کل سیستم راهبند از جمله سیستم محرک و سیلندر متحرک آن در زیر سطح زمین قرار میگیرد.

  راهبند الکترومکانیکی عملکرد ساده ای دارد و قیمت پایین آن دلیل خوبی برای استفاده بیشتر از این نوع راهبند شده است. در مقابل، راهبند هیدرولیکی است که استهلاک کمی دارد و امکان تردد نامحدود را فراهم میکند. قیمت راهبند هیدرولیکی بالا است و برای استفاده در مکانهای پرتردد بسیار عالی است.

  اغلب راهبند بولارد از جک هیدرولیکی برای عملکرد خود بهره میگیرد. مقاومت بالای این نوع راهبند، موجب شده است تا راهبند بولارد منحصرا به عنوان راهبند ضد تهاجم و یا راهبند ضد تروریست مورد استفاده قرار گیرد.

  با کاربرد راهبند بولارد بهتر آشنا شوید

  راهبند بولارد در ابتدا در بندرگاهها به چشم میخوردند و طی گذشت سالها، امروزه از آنها برای کنترل ترافیک جادهها، مانعی برای رانندگی خارج از کنترل و همچنین حملات تهاجمی استفاده میشود.

  به عبارت دقیقتر، راهبند بولارد برای جلوگیری از ورود وسایل نقلیه به محدوده تعیین شده مورد استفاده قرار میگیرد. این در حالی است که عابرین و همچنین ویلچر، دوچرخه و موتور سیکلت به راحتی میتوانند از بین این راهبند رفت و آمد نمایند.

  کاربرد دیگر این نوع راهبند، مربوط به زمانهایی است که به هر دلیلی تصمیم به مسدود نمودن قسمتی از خیابان و یا پیاده رو گرفته میشود.

  همانطور که اشاره شد، راهبند بولارد میتواند مانعی برای اقدامات تروریستی که با استفاده از اتومبیل انجام میشوند، در نظر گرفته شوند. به این دلیل که این راهبند در داخل زمین جاگیر میشود و تنها در عرض 6 ثانیه باز و یا بسته میشود. همچنین به دلیل جنسی که دارد در مقابل ضربات شدید خودرو مقاومت خوبی را ارائه مینماید.

  چرا استفاده از راهبند یک اقدام موثر در حفظ امنیت است؟

  به منظور برقراری امنیت بیشتر از طریق نصب راهبند بولارد، میتوان بسته به نیاز روشهای مختلفی را در نظر گرفت که در ادامه به آنها اشاره شده است:

  1. دستگاه کارتخوان ورود خودرو

  سادهترین و کم هزینهترین روشی که میتوان برای برقراری امنیت بیشتر از طریق نصب راهبند بولارد در نظر گرفت، دستگاه کارتخوان ورود خودرو میباشد.

  روش کار این دستگاه به این صورت است که با نزدیک شدن کارت به ریدر، اجازه ورود وسایل نقلیه به محدوده تعیین شده صادر میشود. همچنین این امکان وجود دارد تا کارتخوان زمان ورود و خروج وسایل نقلیه را نیز ثبت نماید.

  2. RFID یا سیستم کنترل تردد

  سیستم کنترل تردد میتواند کمی پیشرفتهتر عمل نماید و عبور وسایل نقلیه مجاز را به روز و یا ساعات خاصی محدود نماید. روش کار RFID وابسته به دو آنتن است که در ورودی و یا خروجی نصب میشود و وسایل نقلیهای که برچسب مخصوص را بر روی شیشهی خود دارند، میتوانند بدون هیچگونه توقفی به محدوده تعیین شده وارد شوند. در غیر اینصورت راهبند از ورد آنها جلوگیری مینماید.

  3. سیستم پلاک خوان خودرو

  با وجود اینکه هزینه پیادهسازی این روش نسبت به دو روش قبل بیشتر است اما در برخی مکانها که امنیت بسیار بالایی مد نظر است، به کار گرفتن سیستم پلاک خوان خودرو برای راهبند کاملا به صرفه میباشد. در این روش خودرو و سرنشینان آن کاملا شناسایی خواهند شد. برای این منظور از دو دوربین در ورودی و خروجی بهره گرفته میشود بطوریکه به کامپیوتر متصل میباشند. بنابراین در صورتی که پلاک خودرو در لیست مجاز تعیین شده باشد، راهبند اجازه عبور خودرو را خواهد داد و در غیر اینصورت از ورود آن جلوگیری میگردد.

  این سیستم کنترلی نیازمند دوربینهای با کیفیت بالا و همچنین تجهیزات سختافزاری و کامپیوتر میباشد؛ بنابراین بهتر است تا فقط زمانی که حفظ امنیت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به استفاده از این روش برای افزایش برقراری امنیت از طریق راهبند اقدام شود.

R
E
L
A
T
E
D
A
R
T
I
C
L
E
S
راهبند ستونی

راهبند ستونی

ادامه مطلب