راهبند ستونی

امروزه یکی از مهم‌ترین مسائل حیاتی در دنیا امنیت و روش‌های تأمین آن است، در محیط‌های خاص که نیازمند مدیریت رفت‌وآمد به‌خصوص مدیریت و کنترل رفت‌وآمد خودروهاست استفاده از راهبند ستونی می‌تواند بسیار مفید واقع شود، راهبند ستونی در اصل یک ستون مستحکم فولادی است که به ‌صورت کاملاً اتوماتیک و غیر دستی از درون زمین بیرون آمده و موجب جلوگیری از عبور خودروها در مواقع تردد غیرمجاز می‌گردد.

V
I
E
W
A
R
T
I
C
L
E

راهبند ستونی

 • راهبند ستونی

  امروزه یکی از مهم‌ترین مسائل حیاتی در دنیا امنیت و روش‌های تأمین آن است، در محیط‌های خاص که نیازمند مدیریت رفت‌وآمد به‌خصوص مدیریت و کنترل رفت‌وآمد خودروهاست استفاده از راهبند ستونی می‌تواند بسیار مفید واقع شود، راهبند ستونی در اصل یک ستون مستحکم فولادی است که به‌صورت کاملاً اتوماتیک و غیر دستی از درون زمین بیرون آمده و موجب جلوگیری از عبور خودروها در مواقع تردد غیرمجاز می‌گردد.

  شاید تاکنون در فیلم‌های سینمایی دیده باشید که یک خودرو با سرعت به یک راهبند ستونی برخورد کند و به‌شدت آسیب ببیند و در نهایت متوقف شود، دقیقاً همان ستون‌هایی که به‌صورت خودکار از دل زمین بیرون می‌آید بولارد نام دارد.

  @image

  راهبند ستونی یا بولارد چیست؟

  البته باید توجه شود که راهبند ستونی که با نام بولارد نیز شناخته می‌شود با راهبند های بازویی ساده متفاوت است، راهبند های بازویی ساده تنها نمایشی بوده و اخطار می‌دهد که اجازه تردد وجود ندارد درصورتی‌ که راهبند ستونی یا بولارد کاملاً با توجه به نحوه منحصربه‌فرد نصب آن و همین‌طور عمق نصب آن در دل زمین کاملاً مانع از ورود و یا خروج خودروها می‌شود و اگر خودرویی با آن برخورد کند به ‌شدت آسیب خواهد دید.

  بولارد در برابر ضربه، سرما، گرما و فشار به‌شدت مقاوم بوده و این میزان مقاومت با توجه به نوع و جنس ستون است، این مشخصات در کاتالوگ محصول ذکر شده است.

  بولارد ها می‌توانند بسته به نوع آن‌ها توسط یک پمپ هیدرولیک یا موتور گیربکسی از زمین خارج شوند، به‌عبارت‌ دیگر تنها ویژگی خاص بولارد در بالا آمدن یک ستون از محفظه‌ی استوانه‌ای خود خلاصه می‌شود.


  @image


  انواع راهبند ستونی و ویژگی‌های آن

  راهبندهای ستونی دارای دو دسته بندی مسکونی، تجاری و نظامی هستند. در محیط‌های مسکونی و تجاری بولارد ها کمی ضعیف‌ تر هستند ولی در محیطی‌های نظامی راهبند های استفاده‌ شده می‌تواند در برابر برخورد یک کامیون با 7 تن وزن و سرعت 70 کیلومتر بر ساعت نیز مقاومت کند.

  می‌توان به این نکته اشاره کرد که برای قدرت بیشتر در راهبند ها از پمپ‌های هیدرولیکی استفاده می‌کنند.

  بولارد هایی که به صورت صنعتی و در کارخانه های مطرح و معتبر جهان تولید می شود به صورت پیش فرض قابلیت اتصال به انواع دستگاه های ارتباطی و تجهیزات جانبی را دارا می باشد، از جمله این تجهیزات می توان به دستگاه های پلاک خوان، کنترل از راه دور و تشخیص چهره اشاره نمود.

  تمامی امور مدیریتی و کنترلی راهبند ستونی توسط میکرو پردازنده ها انجام خواهد شد.